Palivové dřevo na paletě

Rozlišujeme dvě základní kategorie palivového dřeva, a to dřevo tvrdé a měkké. Ta se mezi sebou liší výhřevností, spotřebou i rychlostí, kdy začne hořící dřevo vydávat teplo. Zatímco měkká palivová dřeva jsou vhodná na podpal a hoří rychle, což je činí ideálními pro roztápění na vymrzlé chatě či chalupě, tvrdá dřeva se hodí pro dlouhodobé topení, protože mají velkou výhřevnost a hoří dlouho. Oba typy dřev se tak při topení dobře doplňují. 

Palivové dřevo na paletě

Palivové dřevo štípané se prodává v objemových jednotkách označených PRMR, což znamená prostorový metr rovný, případně PRMS je prostorový metr sypaný. Prostorový metr rovný je 1 m3 dřevěných polen ve stejné délce naskládaných tak, aby mezi nimi byly co nejmenší mezery. Oproti tomu prostorový metr sypaný je 1 m3 je určen hlavně pro krátká polínka, která jsou nasypána bez ručního skládání i bez ohledu na množství mezer mezi nimi. PRMR obsahuje v průměru o čtvrtinu více dřevní hmoty než PRMS. V naší nabídce najdete pouze objemové jednotky PRMR.

Další důležitou vlastností palivového dřeva je rychlost jeho hoření a popelnatost. Rychlost hoření kromě typu dřeva ovlivňuje také množství vzduchu v ohništi. Popelnatost zase udává, kolik procent dřeva se promění v popel. Čím méně popela, tím více dřeva se proměnilo v teplo. A samozřejmě také méně odpadu, který je třeba zlikvidovat. 

Popelnatost úzce souvisí s účinností spalování dřeva, kterou udávají výrobci jednotlivých kotlů či kamen na dřevo. Čím vyšší účinnost spalování, tím méně dřeva budeme potřebovat. Je definována jako podíl mezi energií, kterou bychom získali v případě, že by došlo ke spálení 100 % dřeva, a energií, kterou skutečně získáme při spálení konkrétního druhu dřeva v konkrétním kotli, nebo kamnech. 

Spotřeba dřeva se pak liší podle toho, zda je jediným zdrojem tepla, zda se používá i na ohřev vody, nebo zda je palivové dřevo kombinováno i s jinými zdroji energie pro domácnost. V případě, že je výhradním zdrojem tepla, budeme na průměrný rodinný domek potřebovat 15 až 25 PRM, v případě ohřevu vody ještě o zhruba 5 PRM více. 

Z hlediska provozních nákladů zůstává dřevo jedním z nejekonomičtějších zdrojů tepla, jedinou nevýhodou je nutnost starat se o to, abyste měli dřeva dost a také nutnost chodit přikládat.